Witamy na stronie Dąb Bolko - Drzewo Roku 2015   Aby odsłuchać zaznaczenie, kliknij na ikonę głośnika! Witamy na stronie Dąb Bolko - Drzewo Roku 2015 Powered By GSpeech

XII Bolkowanie w Hniszowie

20 i 21 sierpnia 2016 r. podczas XII Bolkowania w Hniszowie świętowano podwójny sukces dębu Bolko, który zwyciężył w plebiscycie zorganizowanym przez Klub Gaja na Drzewo Roku 2015 i został laureatem konkursu Europejskie Drzewo Roku 2016. Dzięki temu imieniny znanego nie tylko w całej Polsce drzewa przyciągnęły do Hniszowa wyjątkowo dużo uczestników tej corocznej imprezy.

Czytaj więcej: XII Bolkowanie w Hniszowie

Ponad 23 tysiące głosów na dąb Bolko w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2016

Pogodny Bolko fot. Grzegorz Chwesiuk

fot. Grzegorz Chwesiuk

20 kwietnia 2016 r. w Brukseli zostały ogłoszone wyniki konkursu Europejskie Drzewo Roku 2016. Dąb Bolko z Hniszowa, przedstawiciel Polski zgłoszony przez gminę Ruda-Huta, zajął w nim IV miejsce.

Podczas ceremonii rozdania nagród, w której wzięło udział ponad 250 gości Polskę reprezentował poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman.

W głosowaniu w lutym 2016 r. Bolko otrzymał aż 23 313 głosów. Jest  to najlepszy wynik polskiego drzewa w dotychczasowych edycjach tego międzynarodowego konkursu. Szczególnie zaciekłą walkę stoczono o trzecie miejsce, na które do końca miały szansę cztery drzewa. Liczba głosów, które otrzymało drzewo na VI miejscu była większa niż zebrana przed zdobywców trzecich miejsc w poprzednich pięciu edycjach konkursu.

Wszystkim, którzy przyczynili się do wyniku osiągniętego przez dąb Bolko gmina Ruda-Huta serdecznie dziękuje i zaprasza do parku podworskiego w Hniszowie, by podziwiać w naturze to majestatyczne drzewo.

Głosowanie zakończone

Pogodny Bolko fot. Grzegorz Chwesiuk

fot. Grzegorz Chwesiuk

Głosowanie w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2016 zakończyło się 29 lutego br. Dziękujemy wszystkim, którzy oddali swoje głosy na dąb Bolko.

Wyniki zostaną ogłoszone 20 kwietnia 2016 r. w Brukseli podczas ceremonii rozdania nagród.

Dąb Bolko będzie miał następców

16 lutego 2016 r. w Maziarni Strzeleckiej delegacja z gminy Ruda-Huta przekazała Nadleśnictwu Strzelce materiał genetyczny w postaci owoców dębu Bolko (żołędzi) do hodowli młodych sadzonek. Podczas spotkania poświęconego wspólnej inicjatywie gminy Ruda-Huta, Nadleśnictw: Chełm i Strzelce omówiono sprawy związane z produkcją materiału szkółkarskiego z owoców 1000-letniego dębu Bolko rosnącego w Hniszowie, gmina Ruda-Huta.

Czytaj więcej: Dąb Bolko będzie miał następców

Dąb Bolko zmierzony!

14 stycznia 2016 r. GEPRO s.c. Firma Geodezyjno-Projektowa z Włodawy dokonała oficjalnego pomiaru wielkości rosnącego w Hniszowie pomnikowego dębu Bolko.

Korzystając z profesjonalnego sprzętu, przy korzystnych warunkach atmosferycznych: temperaturze powietrza -2°C, wietrze 6 km/h, braku opadów i umiarkowanym zachmurzeniu, uprawnieni geodeci inż. Grzegorz Fajge i Henryk Doszko dokonali pomiarów i przedstawili ostateczne wyniki wielkości drzewa:

  •     obwód pnia – 8,74 m
  •     maksymalna rozpiętość korony – 34,0 m
  •     wysokość drzewa – 25,2 m

Poniżej raport z pomiaru dębu Bolko.

bolko pomiar 2016 01 14 1

bolko pomiar 2016 01 14 2

Konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2016 - głosujmy na dąb Bolko!

Pogodny Bolko fot. Grzegorz Chwesiuk

fot. Grzegorz Chwesiuk

"Ponad 1000-letni dąb Bolko według legendy wiekiem i imieniem nierozerwalnie wiąże się z początkami państwa polskiego..." - to właśnie od takich słów rozpoczyna się opis naszego dębu Bolko biorącego udział w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2016. Zachęcamy Państwa do udziału w plebiscycie. Głosujemy na stronie www.treeoftheyear.org, do której link podajemy poniżej:

Tekst alternatywny
Instrukcja głosowania z danego adresu e-mail:

  • kliknąć w link: http://www.treeoftheyear.org/Letosni-rocnik/Dub-Bolko.aspx
  • w polu po prawej stronie zdjęcia podać adres e-mail, na który zostanie wysłana wiadomość
  • przepisać liczbę z obrazka, aby uwiarygodnić głos
  • kliknąć pole z napisem GŁOSOWANIE
  • zalogować się do skrzynki pocztowej, odnaleźć e-mail (może być w folderze spam) z tytułem "Potwierdzenie oddania głosu w konkursie Europejskie Drzewo Roku" przysłany z adresu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • głos będzie uznany dopiero po kliknięciu linku w odebranej wiadomości e-mail

Pamiętajmy, że każdy głos jest ważny i przybliża nas do zwycięstwa. Mamy szansę rozsławić piękno polskiej przyrody w Europie i sprawić, że nasze drzewo będzie podziwiane na całym świecie.

Sympatycy dębu Bolko

XI Bolkowanie w Hniszowie

XI Bolkowanie miało w tym roku wyjątkowy charakter. Dąb Bolko zwyciężył w konkursie organizowanym przez Klub Gaja na Drzewo Roku 2015 i został reprezentantem Polski - kandydatem do tytułu Europejskie Drzewo Roku 2016. Dzięki temu imieniny drzewa przyciągnęły do Hniszowa tłumy corocznych uczestników i wiele osób, które po raz pierwszy usłyszały o imprezie.

Czytaj więcej: XI Bolkowanie w Hniszowie

Prace konserwatorskie w parku podworskim w Hniszowie

bolko zabiegi 2015Zakończyły się prace konserwatorskie przy drzewach pomnikowych w parku podworskim w Hniszowie. Fundusze na ten cel gmina Ruda-Huta pozyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach realizacji zadania „Prace pielęgnacyjne na dębie Bolko i konserwacja drzewostanu w zabytkowym parku w Hniszowie”

Wykonane wiązanie dynamiczne na dębie Bolko oraz prace pielęgnacyjne na pozostałych pomnikowych drzewach przyczyniają się do zachowania w jak najlepszym stanie drzew, które podatne są na zmienne warunki meteorologiczne i zniszczenia wynikajace z naturalnego oddziaływania czasu.

Park wraz z rosnącym w jego centrum dębem Bolko jest doskonałym miejscem do prowadzenia wszelkiego rodzaju zajęć, np. plenerów malarskich, fotograficznych, czy warszatów z dziedziny dendrologii.

 

Dąb Bolko Drzewem Roku 2015!

bolko drzewo roku 2015

Dąb Bolko zwyciężył w konkursie Drzewo Roku 2015 zorganizowanym przez Klub Gaja. Pomnikowy dąb z Hniszowa uzyskał 5536 głosów i pokonał 15 finalistów z całej Polski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w konkursie Drzewo Roku 2015. To dzięki Państwa głosom Dąb Bolko uzyskał tak znakomity wynik i został zwycięzcą.

W lutym 2016 roku dąb Bolko będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2016!

 

 

 

Drzewa z Klimatem

Prawdziwa gratka dla miłośników przyrody korzystających z aplikacji mobilnych. Dąb Bolko znalazł się na liście pomnikowych drzew w aplikacji „Drzewa z klimatem”.

Aplikacja przedstawia najciekawsze przyrodniczo, historycznie i kulturowo drzewa w Polsce. Pozwala zaplanować wycieczkę szlakiem interesujących drzew oraz rozpoznać gatunek napotkanego okazu przy pomocy interaktywnego atlasu. Dzięki oznaczeniu drzew na mapie, za pomocą współrzędnych geograficznych, każdy może dotrzeć do urokliwego miejsca, jakim jest park podworski w Hniszowie wraz z rosnącym w nim Dębem Bolko.

Dąb Bolko w finale ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku 2015

dąb BolkoRosnący w Hniszowie, gm. Ruda-Huta, dąb Bolko został zakwalifikowany do finału ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku. Teraz podczas internetowego głosowania dąb walczy o zaszczytny tytuł Drzewa Roku 2015.

Jury wybrało spośœród 115 nadesłanych zgłoszeń finałową szesnastkę, w której znajduje się Bolko. Uznany za pomnik przyrody, jeden z najpotężniejszych w Polsce, dąb Bolko ma imponujące rozmiary: obwód pnia 875 cm, wysokość 28 m i rozpiętość korony 36 m. Oceniający zwrócili szczególną uwagę na fakt, że park podworski w Hniszowie, ze stanowiącym jego największą atrakcję i ozdobę dębem Bolko, przyciągają corocznie w sierpniu tysiące uczestników popularnej w regionie imprezy, nazwanej od imienia dębu – Bolkowaniem.

Konkurs Drzewo Roku, organizowany przez Klub Gaja, ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społecznośœci, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane.

O tym, czy dąb Bolko zwycięży w konkursie i zostanie Drzewem Roku 2015, decydujecie Państwo oddając swój głos.

W tym celu należy:

- kliknąć na link: www.drzeworoku.pl

- wybrać dąb Bolko poprzez kliknięcie w miniaturkę drugą z lewej strony w pierwszym rzędzie

- kliknąć Głosuj (drzewko w prawym dolnym rogu zdjęcia)

- pojawi się okienko, w którym należy zaakceptować regulamin konkursu i kliknąć OK

- podać aktywny adres e-mail, na który zostanie wysłana wiadomość

- następnie klikając link w odebranej wiadomości potwierdzić swój udział w konkursie

- przepisać tekst z obrazka (captcha), aby uwiarygodnić swój głos

Przedstawiciele Klubu Gaja w Hniszowie

logo Klubu Gaja22 maja 2015 r. w Hniszowie gościła delegacja Klubu Gaja, który pracuje na rzecz ochrony przyrody i zwierząt oraz kształtowania proekologicznych postaw społecznych. Spotkanie związane było z Ogólnopolskim Konkursem Drzewo Roku 2015, w którym to nasz dąb Bolko zakwalifikowany został do finałowej 16.

Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju.

W tym roku przypadł nam wielki zaszczyt reprezentowania województwa lubelskiego w konkursie na Drzewo Roku 2015. Przypominamy, że głosowanie rozpocznie się 1 czerwca i potrwa cały miesiąc. Zachęcamy do uczestnictwa w inicjatywie, poprzez oddanie głosu na naszego wspólnego reprezentanta.

Wyłoniono finałowa 16 konkursu Drzewo Roku 2015

Do tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja nadesłanych zostało 115 zgłoszeń z całej Polski. Ze zgłoszeń Jury wybrało finałową szesnastkę: osiem dębów, jodłę, sosnę, platana, wierzbę, dwa jesiony, grab oraz jabłoń.

W gronie finalistów znalazł się rosnący w Hniszowie dąb Bolko.

Aby odsłuchać zaznaczenie, kliknij na ikonę głośnika! Powered By GSpeech