XIV Bolkowanie w Hniszowie
- 22 sierpień 2018
18 i 19 sierpnia 2018 roku w Hniszowie odbyło się XIV Bolkowanie. Uroczystości imieninowe dębu Bolko wpisują się w obchodzone od początku roku, razem z gminą Hrubieszów, 1000-lecie pobytu Bolesława Chrobrego w Hniszowie oraz bitwy pod Gródkiem nad Bugiem. Do gminy Ruda-Huta, zachęcone hasłem „Dąb Bolko - odpocznij w cieniu legendy”, przybyły tłumy gości.
Pierwszego dnia Bolkowania amatorzy sportu i aktywnego wypoczynku współzawodniczyli w licznych konkurencjach przeprowadzonych na świeżym powietrzu.
Wczesnym rankiem w Siedliszczu odbyły się zawody wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Ruda-Huta, w których uczestniczyło 15 zawodników. Wyniki prezentują się następująco:
- I m-ce: Grzegorz Mazurkiewicz – waga: 4200 g
- II m-ce: Grzegorz Chmielewski – waga: 2720 g
- III m-ce: Ryszard Kamyszek – waga: 1895 g
- IV mc-e: Zdzisław Kamyszek – waga: 1700 g
- V mc-e: Piotr Sawicki – waga: 1405 g
W sumie złowiono 16,56 kg ryb.
W spływie kajakowym na Bugu, malowniczą 20-kilometrową trasą od Świerż do Siedliszcza, wzięło udział 42 uczestników.
Do 10-kilometrowego przełajowego "Biegu z Bolesławem" na trasie Świerże - Hniszów przystąpiły 22 osoby. Zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Gminy Ruda-Huta bieg przeprowadzono w kategorii kobiet i mężczyzn. Czołowe miejsca zajęli:
Kobiety:
- 1. Ewa Furmanik – czas: 37 min. 29 sek.
- 2. Iwona Kowalska – czas: 45 min. 40 sek.
- 3. Dorota Rosołowska – czas: 47 min. 25 sek.
Mężczyźni:
- 1. Łukasz Nestorowicz – czas: 28 min. 53 sek.
- 2. Mariusz Kołodziej – czas: 36 min. 52 sek.
- 3. Krzysztof Mazurek – czas: 37 min. 34 sek.
W Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Gminy Ruda-Huta rywalizowało 5 drużyn. Miejsca na podium zajęły drużyny:
- 1. Ruda-Huta
- 2. Wola 1
- 3. Hniszów
Uczestnicy I Międzynarodowego Zlotu Kolarskiego "Bolkowanie 2018" wzięli udział w rajdzie, który przebiegał trasą Chełm, Ruda-Huta, Wola Uhruska - Hniszów.
Na niedzielne uroczystości przybył sam Bolesław Chrobry wraz ze świtą. Po odsłonięciu rzeźb wykonanych podczas I Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego pt. „Kultura i Sztuka nad Bugiem” w Świerżach uroczyście przekazał klucz do Hniszowa wójtowi gminy Ruda-Huta Kazimierzowi Smalowi i sołtys Agacie Olichwier. Starosta powiatu chełmskiego Piotr Deniszczuk oraz wójt Smal uroczyście wręczyli regionaliście Antoniemu Franeckiemu nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Uczestniczący we wszystkich dotychczasowych Bolkowaniach radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Adam Rychliczek podkreślił starania i zaangażowanie władz gm. Ruda-Huta w organizację imprezy.
Następnie na scenie zaprezentowały się: zespół ludowy Jarzębina Czerwona z Rudki oraz zespoły z Górki Połonki z Ukrainy: taneczny Vertuny i wokalny Litops. Podczas uroczystości pobito rekord w ilości osób mieszczących się na powierzchni zajmowanej przez pień dębu Bolko. Od 2018 roku ta liczba to 74 osoby. Publiczność obejrzała występy dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie, w tym zespołu tanecznego Flowers.
Wręczono pamiątkowe dyplomy dla uczestników I Międzynarodowego Zlotu Kolarskiego oraz nagrody dla czwórki z szóstki rowerzystów z Rudy-Team, którzy przejechali po 1000 km dla uczczenia 1000-lecia pobytu Bolesława Chrobrego w Hniszowie: Aleksandry Szybistej, Anny Kozłowskiej, Marka Dycia i Krzysztofa Opasa. Pozostali dwaj młodzi cykliści: Michał Giedz i Mateusz Gil zostali nagrodzeni na zakończenie roku szkolnego. Po występie Siergieja Stepaniuka z Ukrainy wręczono upominki dla Szymona Skiminy i Miłosza Koperskiego za udział w konkursie "Najciekawszy Strój Średniowieczny".
Następnie został rozstrzygnięty konkurs Nadbużańska Akademia Smaku. Komisja konkursowa w składzie: Jolanta Ryszkiewicz – Starostwo Powiatowe w Chełmie, Dorota Sawicka – Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie, Anna Nowosad – USC w Rudzie-Hucie, Jacek Adamczyk – Starostwo Powiatowe w Chełmie po ocenie 11 potraw pod względem smaku, estetyki podania, zgodności z tradycjami kulinarnymi przyznała Grand Prix i tytuł "Nadbużańskiego smakołyka" 2018 dla Agnieszki Woszczewskiej za "Średniowieczny przysmak Bolesława" oraz następujące nagrody w poszczególnych kategoriach:
Produkty pochodzenia zwierzęcego:
I miejsce: „Średniowieczny przysmak Bolesława” – Agnieszka Woszczewska
II miejsce: „Schabowy z karkówką raz” – Zofia Paradowska
Produkty pochodzenia roślinnego:
I miejsce: chleb z ziarnami – Katarzyna Paciejewska
II miejsce: ciasto „Kora Dębu” – Elżbieta Toporowska
III miejsce: „Piernik Staropolski” – Bogusława Chmiel
Wyróżnienie: ciasto „Malinowa chmurka” – Stanisława Dyć
Napoje regionalne:
I miejsce: „Staropolski likier agrestowy” – Elżbieta Szczółko
II miejsce: syrop z miętą – Żaneta Walczuk
III miejsce: nalewka żurawinowa – Barbara Jóźwik
Wyróżnienia: nalewka z agrestu i czarnej porzeczki „Bokorynówka”– Tomasz Kozłowski, nalewka wiśniowa mocna „Nadbużańska” – Andrzej Niemiec.
Nagrody finansowe zwycięzcom Nadbużańskiej Akademii Smaku ufundowało Starostwo Powiatowe w Chełmie.
Podczas tegorocznej edycji Bolkowania wręczono certyfikowane sadzonki wyhodowane z żołędzi dębu Bolko zwycięzcom konkursu przeprowadzonego przez BonTon Radio.
W zawodach strzeleckich zorganizowanych z Klubem Strzeleckim LOK „Kolejarz” z Chełma wzięło udział 39 osób. W poszczególnych kategoriach najlepsze wyniki osiągnęli:
Młodzież do 16 roku życia:
I m-ce: Piotr Głuchowski – 44 pkt
II m-ce: Szymon Woszczewski – 33 pkt
III m-ce: Łukasz Głuchowski – 28 pkt
Kobiety:
I m-ce: Małgorzata Mazurek – 46 pkt
II m-ce: Katarzyna Klekotka – 44 pkt
III m-ce: Wioletta Kortatyńska – 41 pkt
Mężczyźni:
I m-ce: Arkadiusz Klekotka – 44 pkt
II m-ce: Paweł Kulik – 43 pkt
III m-ce: Daniel Borowik – 42 pkt
Na scenie zaprezentowały się zespoły Akord z Rudy-Huty i Bokoryna z Żalina. Najmłodsi uczestnicy Bolkowania mieli szansę zdobyć nagrody ufundowane przez Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Chełmie startując w quizie na temat ekologii oraz wiedzy o gminie Ruda-Huta. Młodzież oprócz upominków od PGO otrzymała również bony do wykorzystania w sklepie Pulsar & Junior. Firma Blue Dot po raz kolejny zorganizowała konkurs, w którym dwójka zwycięzców wygrała roczny abonament na usługi internetowe.
Uczestnicy Bolkowania chętnie odwiedzali stoiska prezentujące lokalne wydawnictwa, rękodzieło ludowe, oferujące różnorodne produkty regionalne oraz propagujące pasje mieszkańców regionu. Duże wzięcie miały potrawy przygotowane przez myśliwych z Koła Łowieckiego nr 23 "Szarak" z Chełmia.
Drużyna Grodów Czerwieńskich rozbiła obok dębu Bolko wraz z Gotami z Wioski Gotów z Masłomęcza obóz, w którym prezentowano różne aspekty życia w okresie średniowiecza, począwszy od stylu życia, żywienia czy ubioru, aż po broń. Kilkukrotnie wojowie przed sceną przedstawiali pokazy walki oraz sposoby używania średniowiecznej broni, opowiadali też o taktyce wojsk rycerskich. Kilka słów powiedzieli o sobie Goci, którzy podczas uroczystości przybliżyli uczestnikom historię Gotów oraz poczęstowali kaszą prosto z ogniska, przyrządzoną według starożytnej receptury. Współczesne metody samoobrony zaprezentowały sekcje krav magi z Rudy-Huty i Świerż.
Kolejnymi punktami wieczoru były koncerty zespołów "Bardark" z Chełma oraz "Hoyraky" z Podlasia. Bolkowanie zakończyła zabawa taneczna z zespołem "WADEMEKKUM".
XIV Bolkowanie objęte było Patronatem Honorowym: Sławomira Sosnowskiego, marszałka województwa lubelskiego oraz Piotra Deniszczuka, starosty powiatu chełmskiego
Sponsorzy:
Firma Blue Dot – Chełm,
Browar Jagiełło – Chełm,
Pulsar & Junior - Krzysztof Franecki – Chełm,
Bank Spółdzielczy w Sawinie,
Aqua East, Baby Zdrój – Ruda-Huta,
Marek Słupczyński - Radny Rady Powiatu w Chełmie,
Świat Rozrywki - Paweł Klasura,
Przewóz Osób Linie 120 – Ruda,
Składnica Sportowa – Chełm,
Serwis samochodowy Albański,
Fabryka Sportu – Chełm,
Laser Story,
Bar Mik,
Pita Start,
SPIN
Partnerzy:
Starostwo Powiatowe w Chełmie,
Nadleśnictwo Chełm i Strzelce,
Stowarzyszenie Miłośników Gminy Ruda-Huta,
Liga Obrony Kraju,
Krav Maga Ruda-Huta/Świerże,
Chełm Biega,
Drużyna Grodów Czerwieńskich,
Wioska Gotów z Masłomęcza,
Gmina Ruda-Huta,
OSP Ruda, Żalin, Leśniczówka, Świerże,
Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie,
Biblioteka Publiczna Gminy Ruda-Huta,
Zakład Usług Komunalnych w Rudzie-Hucie Sp. z o.o.
PZW Koło „Sazan” w Rudzie-Hucie,
Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie,
Koło Łowieckie nr 23 „Szarak” Chełm,
Straż Graniczna w Dorohusku i w Woli Uhruskiej.
Patronat medialny:
TVP 3 Lublin,
Kurier Lubelski,
Radio Lublin,
Radio BON TON,
Dziennik Wschodni,
Super Tydzień chełmski
Nowy Tydzień,
naszemiasto.pl,
Chełm Gada.